چتروم | چت روم | چت

چت Chat)) همان گونه كه در لغت مي‌دانيد به معناي گفتگو است و روم (Room) به معناي اتاق مي‌باشد. تركيب اين دو كلمه مفهوم اتاق‌هاي گفتگو يا همان چت روم‌ها ‌را به وجود مي‌آورد.

 

چت كردن به چه معناست؟

 

به گفتگو در چت روم‌ها، چت كردن گفته مي‌شود.

 

 

چرا به چت روم نياز داريم؟

 

    افزايش بازديد و بازديد كننده وب سايت شما

    ايجاد محيطي جهت آشنايي افراد با يك ديگر

    افزايش در آمد وب سايت شما و…

 

 

 

چت روم براي افراد چه مزايايي دارد؟

 

در چتروم افراد مختلفي مي‌توانند با هم ارتباط داشته باشند و با هم گپ دوستانه يا صحبتي كاري بكنند. درقديم امكانات چت روم محدود بود (نبود قوانين، محدود بودن امكانات مديريتي و… نمونه‌اي از اين محدوديت‌ها بودند) و به نوعي گاهي اين محدوديت‌ها مشكلاتي را براي كاربران و مديران ايجاد مي‌كرد اما خوشبختانه با پيشرفت وب پارسي اين مشكلات كم كم رفع شده‌اند و روز به روز با افزايش امكانات، كاربران و مديران راحت‌تر مي‌توانند به گفتگو در اين اتاق‌ها بپردازند.

 

 

چت روم چگونه محيطي است؟

 

چت روم به زباني ساده همانطور كه از معني لاتين آن برمي‌آيد، اتاق گفت و گو يا گپ زدن است كه در اينترنت سايت‌هاي بسياري براي اين منظور وجود دارند. براي هر كاربر يا بازديد كننده‌اي كه وارد آن سايت مي‌شود اين قابليت وجود دارد كه در صفحه‌اي مخصوص، معروف به “روم” يا همان اتاق با ديگر كاربران حاضر و آنلاين در آن سايت گفت و گو كنند و يا نوعي ارتباط برقرار نمايند. حتي چنين سايت‌هايي كه معروف به چت روم هستند، مي‌توان گفت كه نوعي سايت اجتماعي‌اند زيرا افراد گوناگون از طريق اتصال به اينترنت همگي با هم مي‌توانند هم زمان به صورت آنلاين با هم ارتباط برقرار كرده و چت كنند. اولين چت روم‌ها يا اتاق‌هاي چتي كه براي اولين‌بار در اينترنت همه از آن استفاده مي‌كردند، مسنجر يا چت ياهو بود.

 

 

چت ياهو هم‌اكنون هم فعاليت دارد و مورد استفاده بسياري از كاربران اكثر كشور‌هاي جهان قرار دارد. چت ياهو طراحي و ايجاد شده‌ي شركت ياهو است و كاربران مي‌توانند يا با وارد شدن به حساب كاربري خود در سايت ياهو از اين اتاق چت استفاده كنند و يا از طريق نرم افزار اختصاصي و معروف خود شركت ياهو به نام ياهو مسنجر با ديگر افراد آنلاين به صورت پي وي يا خصوصي كه از قبل ايدي يا شناسه ياهو آن را ادد يا همان اضافه كرده‌اند، چت كنند. چت ياهو مسنجر در قديم كه هنوز سايت‌هاي اختصاصي چت روم به‌وجود نيامده بود يا هنوز طراحي نشده بوده طرفداران زيادي داشته و مورد استفاده كاربران قرار ميگرفته است. اما هم‌اكنون در سال ۱۳۹۴ در اينترنت سايت‌هاي مخصوص طراحي گشته‌اند كه فقط مخصوص چت كردن هستند و فقط و فقط به همين منظور توسط برنامه نويسان و طراحان ساخته شده اند.

 

حتي اگر همين الان شما سايت گوگل را باز كنيد و واژه چت روم يا چت را سرچ كنيد در نتايج آن مي‌بينيد كه چندين سايت چت روم به ترتيب محبوبيت و برتر بودن از ساير چت روم هاي  ديگر، نمايش داده مي‌شود. توجه داشته باشيد كه اين نتايج چندين صفحات ديگر را در بر مي‌گيرند. شما مي‌توانيد صفحات ديگر را نيز مشاهده كنيد و به هر سايت چت روم كه دلتان مي‌خواهد وارد شويد. اتاق‌هاي گفت و گو هميشه شلوغ و داراي كاربران آنلاين زيادي نيستند. يعني همه‌ي آن‌ها پرطرفدار نيستند بلكه فقط معروف‌ترين آن‌ها كه خوب در اينترنت و بين تمام كاربران اينترنت جا افتاده شلوغ و داراي كاربران آنلاين بسيار بالا هستند. نمونه‌هاي چنين چت روم‌هايي را فقط با سرچ واژه چت در گوگل و در همان صفحات ۱ الي ۳ مي‌توانيد پيدا كنيد. چت روم‌ها با امكاناتي كه در بروز رساني نسخه‌هاي سايت خود داده‌اند، امكانات مختلف و جالبي را براي كاربران حاضر در چت فراهم كرده‌اند.

 

 

قبلا چت فقط به صورت “PM” بود و كاربران در چت روم‌ها فقط مي‌توانستند به صورت تايپ كردن متن با هم گفت و گو كنند و ارتباط داشته باشند. البته ناگفته نماند كه بيشتر چت روم‌ها هنوز هم به آخرين آپديت‌ها و امكانات جديد دسترسي پيدا نكرده‌اند و فقط قابليت چت به صورت تايپ متن برايشان وجود دارد. از آخرين تغيير و تحولات چت روم‌ها مي‌توان به قابليت‌هاي بسياري نظير چت صوتي و چت تصويري اشاره كرد. در كنار همه اين‌ها، امكانات بسيار ديگري در محيط چت روم‌ها وجود دارد كه كاربران مي‌توانند از آن‌ها استفاده كنند. در سايت‌هاي چت روم، ادمين سايت يا همان مدير كه دسترسي به پنل مديريت سايت خود و كاربرانش دارد مي‌تواند آزادانه تصميم بگيرد و مديريت كند. از جمله اينكه كاربران متخلف در چت رومش را بدون تعارف بيرون بيندازد (اخراج كند) و يا اينكه اجازه صحبت كردن از چنين كاربراني را بگيرد و يا اسامي زشت و بد آن‌ها را در چت روم تغيير دهد و خيلي اقدامات ديگر …

 

ادمين‌ها در چتروم مي‌توانند با سطح دسترسي‌ كه به امكانات پنل خود دارند، كاربران چت روم خود را سطح بندي كنند. اين عمل با استفاده از درجات مختلفي كه توسط مدير به كاربران مورد نظر داده مي‌شود صورت مي‌گيرد. درجات كاربري در چت روم مي‌تواند شامل عضو، ويژه، فعال، ارشد، سرپرست  و … باشد كه در ما بين همين درجات درجه‌هايي وجود دارند. برخي از كاربران به عنوان نوعي ادمين يا كمك ادمين در هنگام حضور نداشتن ادمين مي‌توانند روم را كنترل و هدايت كنند. چت روم‌ها داراي صفحه پروفايل مي‌باشند كه كاربران بعد از ورود و ثبت نام در آن چت روم بتوانند يك پروفايل براي خود بنويسند و قابل شناس باشند. چت در چت روم‌ها به صورت PV يا همان چت كردن خصوصي كاربران با يكديگر است. نوع ديگري از چت نيز عمومي مي‌باشد كه همه كاربران به صورت همزمان و آشكار با يكديگر صحبت مي‌كنند. ادمين چت روم مي‌تواند چت خصوصي بين كاربران را به راحتي تحت كنترل داشته باشد تا خطايي از كاربري سر نزند.

 

 

چت روم‌ها از جمله سايت‌هاي سرگرمي و اجتماعي محسوب مي‌شوند و صرفا هدف از ايجاد آن‌ها، گرد آمدن افراد مختلف دور هم و گذراندن اوقات بيكاري يا آشنايي دختران و پسران مي‌باشد. يادتان باشد چت‌ روم‌ها يك سايت در دنياي مجازي اينترنت هستند. پس يك نكته اخلاقي و امنيتي يادتان باشد كه در محيط‌هاي چت روم هيچ‌گاه به صورت صد در صد با يك حرف و يا يك وعده گول نخوريد و هيچ حرفي را كامل باور نكنيد

 

سايت چت روم فارسي كلوب چت cloobchat.net بزرگترين چت روم ايران ثبت شده در وزارت  فرهنگ و ارشاد جمهوري اسلامي ايران ميباشد

اين چتروم با بازديدي حدود ٢٣ هزار نفر در روز و انلايني حدود ٢٣٠ نفر يكي از سايتهاي قوي چت ايران شناخته ميشود .

چت روم كلوب چت در سال ١٣٩٦ توسط علي موسوي از تبريز افتتاح شد كه با تلاش وي و مديران و ناظران فعال ان شلوغ شده و توانست انار بالايي و طرافداران زيادي را به خود اختصاص دهد